piątek, 1 maja 2015

Sery góralskie. Czyli oscypek i inne pyszności.

1. Oscypek wrzecionowaty
To twardy, wędzony ser z mleka owczego. Wyrabiany ręcznie w szałasach pasterskich, podczas letniego wypasu owiec. Wytwarza się go od maja do września. Oscypek ten ma kształt wrzecionowaty i posiada wzory charakterystyczne dla regionu. Po jego przekrojeniu dostrzegamy lekko kremową barwę, która przy skórce jest nieco ciemniejsza. Sama skórka jest słomkowa i lśni.


2. Ser gazdowski - gołka
Jest to tradycyjny wędzony ser z krowiego mleka, co nadaje mu delikatnego smaku. Często mylony jest z oscypkiem, jednak gołka jest mniej słony i mniej intensywny.


3. Redykołki - malutkie oscypki
Są to malutkie serki w kształcie wrzecion, które wyrabia się w podobny sposób jak gołki - są odciskane w formy, solone i wędzone. Są wytwarzane od maja do września. Często spotyka się redykołki wędzone (słomkowe) i niewędzone (białe).


4. Korbacze
Są wytwarzane z mleka krowiego i przypominają makaronowe nitki. W smaku sa łagodne i mniej słone niż oscypek, dlatego nadają się jako dodatek do sałatek lub jako przekąska. W sprzedaży możemy spotkać korbacze wędzone, jak i te niewędzone, które częściej spotkamy w sklepach, gdyz można je przechowywać w zamrażalniku nawet do 3 miesięcy.


5. Bryndza podhalańska 
Jest to polski, regionalny produkt z Podhala znany ze względu na swoje niepowtarzalne walory smakowe i zdrowotne. Ser ma pikantny smak z wyczuwalną słonawą nutką. Wytwarzany jest z mleka owczego lub owczego i krowiego. Jego konsystencja przypomina pastę, jednak w sprzedaży zdarza się również bryndza grudkowata. Ser można przechowywać do 4 tygodni.


6. Bundz
Tradycyjnie wytwarzany jest z mleka owczego - rodzaj twarogu. Jednak obecnie do jego wytwarzania używa się również mleka krowiego. Bundz w smaku jest delikatny i łagodny z wyczuwalną słodkawą nutą. Jest biały, a jego skórka jest bardzo delikatna. Jednak kiedy dojrzewa to kwaśnieje, staje się twardszy i pokrywa się jasnozielonym nalotem. Gotowy ser można kroić w plastry i pocypać świeżymi ziołami - można go również delikatnie posolić. Bundz przechowujemy tylko do 5-7 dni.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz